W dniach 20-21 kwietnia 2010 r. Poznań gościł najlepszych młodych cukierników z Polski.
W tych dniach odbył się XIII Ogólnopolski Turniej im. Wojciecha Kandulskiego.

Turniej ma na celu podniesienie rangi zawodu i kształcenia zawodowego,
nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń między uczniami, szkołami i zakładami,
a przede wszystkim stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania
swoich umiejętności w zakresie zdobnictwa cukierniczego.

Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z ZSZ Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich
we Wrześni z kl. III - Sebastian Maciejewski (Cukiernia-Szwarc)
i z kl. II - Aneta Ptasik i Patryk Ziętek (Cukiernia- Kuczora).
Zadaniem III etapu Turnieju było wykonanie w ciągu 7 godzin:

1. trzy piętrowego tortu na stelażu na dowolny, wybrany przez ucznia temat (okoliczność)

2. małego torciku do degustacji z tych samych co tort trzy piętrowy produktów (może być bez dekoracji)

na spodach biszkoptowych z bitą śmietaną lub spodach kruchych
z kremem russel - 3 rodzaje po 10 szt. w tym 15 ciastek do degustacji)

4. 3 rodzaje po 2 sztuki figurek marcepanowych (razem 6 szt. o masie ok. 100g każda z nich)

5. dekoracyjnego napisu okolicznościowego z ciemnej czekolady na białym torcie o średnicy ok. 24 cm przygotowanym przez organizatora Turnieju (w dniu ślubu, w dniu urodzin, w dniu imienin)

oraz ustna prezentacja, w czasie której uczniowie mogli wykazać się wiedzą technologiczną.

Uczniowie naszej szkoły osiągnęli znaczący sukces uzyskując tytuł laureatów,
zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
a także wysokie miejsca:

Patryk Ziętek – miejsce IV

Aneta Ptasik – miejsce V

Sebastian Maciejewski – miejsce VI

Gratuluję laureatom i mistrzom szkolącym osiągnięć i jednocześnie dziękuję za włożony wkład pracy,
wielogodzinne przygotowania oraz możliwość uczestniczenia w tworzeniu cukierniczych arcydzieł.

D.K.